Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

ChS Rhodesian Ridgeback  z Kleony

Standard plemene


RHODESIAN RIDGEBACK

                                                    

země původu: Jižní Afrika
standard z: Anglie
platné: od 1. ledna 1980

 

Charakteristika:
Základní charakteristikou plemene je pruh na hřbetě, tvořený chlupy, které rostou opačným směrem než ostatní srst. Pruh musí být jasně ohraničený, zužující se k jednomu konci a symetrický. Musí začínat těsně za lopatkami a pokračovat až ke kyčelním kostem a musí se skládat se dvou identických korunek rostoucích proti sobě. Dolní okraje korunek nesmí zabírat více než 1/3 délky pruhu. Šířka pruhu dvou palců (5,0798 cm) je dobrý průměr.

Povaha:                                                                                                                                              Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat, ne však tvrdě. Nutno říci, že slepá poslušnost je tomuto plemeni cizí, ridgeback není otrok, ale partner člověka.

K cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný. Je tolerantní k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu lvů, ale dnes se již k žádnému lovu nevyužívá. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače.

Ridgeback nesnáší zimu a je naprosto nevhodným plemenem do kotce i do boudy. Uzavřít rhodéského ridgebacka do klece znamená zlomit jeho úžasnou povahu.

Rhodeský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s kočkami nebo jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt. < xml:namespace prefix = o />< xml:namespace prefix = o />

 

Celkové vzezření:
Ridgeback má představovat silného, svalnatého a aktivního psa, symetrického v obrysech a schopného velké vytrvalosti, statečnosti se značnou rychlostí, pohyby podobné chůzi jezevčíka.

 

Hlava a lebka:
Má být poměrně dlouhá, lebka plochá a poměrně široká, mezi ušima má být bez záhybu (nakrčení) při reakci. Stop by měl být dobře určen a ne v jedné linii od nosu k týlové kosti jako je vyžadováno u Bull Terriera. Nos má být černý nebo hnědý ve vazbě na barvu psa. Jinak zabarvený nos není povolen. Černému nosu odpovídají tmavé oči, hnědému jantarové oči.

 

Oči:
Mají být poměrně dost od sebe a mají být kulaté, bystré a jiskrné s inteligentním výrazem a jejich barva musí harmonizovat s barvou psa.

 

Uši:
Mají být položeny trochu výše,středních rozměrů, v základě poměrně široké a postupně se zužující k oblému bodu. Mají být nošeny blízko hlavy.

 

Morda:
Čenich má být dlouhý, hluboký a silný, čelisti v rovině a silné s dobře vyvinutými zuby obzvláště špičáky a stoličky. Pysky mají být čisté a přiléhající těsně k čelistem.

 

Šíje:
Má být poměrně dlouhá,silná a bez dlouhého hrdla.

 

Přední část těla:
Bedra se mají svažovat, mají být čistá a svalnatá, jsou znakem rychlosti. Přední nohy mají být perfektně rovné, silné a s těžkými kostmi blízko těla.

 

Tělo:                                                                                                                                                 Hrudník nemá být příliš široký, ale velmi obsáhlý a prostorný, žebra poměrně dobře rostlá, nikdy ne kulatá jako obruč od sudu. Hřbet mocný a bedra silná, svalnatá a mírně klenutá.

 

Pánevní končetiny:
Na zadních nohou mají být svaly čisté, dobře zřetelné s hleznem dole.

 

Nohy:
Nohy mají být kompaktní s bobře klenutými prsty, okrouhlými, tuhými, elastickými polštářky chráněné ochlupením mezi prsty a polštářky.

 

Ocas:
Má být silný u kořene a postupně se zužující ke konci, bez toho, aby byl drsný. Nemá být umístěn ani příliš vysoko, ani příliš nízko a má být nošen s malým zakřivením nahoru, nikdy zatočený.

 

Srst:
Má být krátká a hustá, na pohled hladká a lesklá, ale nikdy ne jako vlna ani jako hedvábí.

 

Barva:
Od světle pšeničné po červenou pšeničnou. Hlava, tělo, nohy a ocas mají být stejné barvy. Trochu bílé na hrudi he povoleno. Bílá barva na břiše nebo mezi lopatkami by měla být penalizována. Bílé prsty jsou nežádoucí. Tmavý čenich a uši jsou povoleny.

 

Váha a rozměr:
Žádoucí váha u psů je 80 liber (36,28 kg), u fen 70 liber (31,75 kg) s povoleným kolísáním o 5 liber. Dospělý Ridgeback má být hezký, zpříma stojící pes.
Psi mají mít výšku 25 až 27 palců (63,49 - 68,57 cm) a feny 24 až 26 palců ( 60,95 - 66,03 cm). Minimální standard: psi 25 palců (63,49 cm) a feny 24 palců (60,95 cm).

Pozn.:
Samci mají mít dvě na první pohled normální varlata plně přecházející v šourek.

 

Ve svojí domovině, Africe, se využíval na lov divoké zvěře, hlavně lvů. Jeho původní funkcí bylo zvěř nadhánět, zastavit a fixovat tak dlouho, dokud se na místo nedostavil lovec. Pracovali ve skupinách 2-4 ridgebacků. Je nutné si ale uvědomit, že tito psi lva nikdy nenapadali, ani se nepokusili lva usmrtit. Při lovu se uplatňovala jejich mimořádná pohyblivost, síla a schopnost pohybovat se stále rychleji a obratně unikat a vyhýbat se lvím drápům. Touto cestou lovu se vyvinul v nesmírně obratného a přitom velmi opatrného psa. Tato schopnost jim zajistila pojmenování „lví pes“, až do doby než byli v roce 1922 oficiálně pojmenovaní na „Rhodesian Ridgeback“.

Doporučujeme krmivo    

 


 

TOPlist